Dan čebelarskega turizma 2023

04.12.2023 11:25:58
Tajništvo
Letošnji december smo otvorili s tradicionalnim posvetom ob Dnevu čebelarskega turizma, ki predstavlja odlično priložnost za povezovanje in spoznavanje dobrih praks čebelarskega turizma in možnosti, ki nam jih ponuja tovrstna dejavnost. Letos je prireditev gostila Mestna občina Ljubljana, lanska zmagovalka natečaja Čebelam najbolj prijazna občina, skupaj s Čebelarsko zvezo Slovenije, Javno svetovalno službo v čebelarstvu.

Dogodek se je odvijal v petek, 1. decembra 2023 z začetkom v Plečnikovi hiši v Ljubljani, kjer smo si privoščili izvrstne medenjake ob kavi in čaju. Medenjaki so nas podkrepili, da smo se lahko odpravili na ogled dobre čebelarske prakse in se sprehodili po delu čebelje poti pod vodstvom Aleša Süssingerja, predsednika čebelarskega društva Barje.

Po prijetnem sprehodu smo dogajanje nadaljevali s strokovnim delom dneva turizma v Mestnem muzeju. Tam nas je najprej pozdravil predsednik Čebelarske zveze Slovenije, Boštjan Noč. Po uvodnem pozdravu je sledilo predavanje Nike Pengal, čebelarke in apiterapevtke iz 2. generacije apiterapevtov ter avtorice knjige Skrivnosti Gospodične Medične. Knjiga je pisana kot priročnik in namenjena vsem, tako otrokom kot odraslim. Nika svoje izkušnje v apiterapiji širi s predavanji, članki in intervjuji po Sloveniji in tujini, ves čas pa se še izpopolnjuje z izobraževanji pri svetovno priznanih apiterapevtih. Na petkovem dogodku pa nam je predstavila model delovanja učnega čebelnjaka z zasebnim izvajalcem apiterapevtskih storitev.

Nadaljevali smo s predavanjem Nine Ilič iz Zavoda za razvoj empatije in ustvarjalnosti, Eneja. Nina je zasnovala pedagoški program API vrtec, katerega temelj sta biodiverziteta in varstvo okolja, otroci pa preko izkustvenega spoznavanja sveta, senzornih izkušenj in aktivnega ustvarjanja spoznavajo svet čebel in ostalih opraševalcev ter njihov pomen za naše življenje. Otroci poleg tega spoznavajo tudi primerno obnašanje v bližini čebel in prepoznavajo čebelje vedenje. Nina pa nam je na dogodku predstavila Apiterapijo za otroke, kateri čebelji pridelki so primerni in ugodni za uporabo pri otrocih ter na kaj je potrebno biti pozoren pri uporabi čebeljih pridelkov pri otrocih.

Sledila je razglasitev prvih treh mest na natečaju »Čebelam najbolj prijazne občine v letu 2023«. Na letošnji natečaj se je prijavilo 13 slovenskih občin. Sodelovale in prijavile so se občine, ki s svojimi aktivnostmi delujejo na področju ohranjanja čebel in okolja, ozaveščajo javnost o čebelah in čebelarski kulturni dediščini ter sodelujejo s čebelarskimi društvi. Na podlagi oddanih vlog je svoje mnenje in ocene podala tričlanska komisija, ki jo sestavljajo Janez Vencelj, Anton Urek in Mara Golob Meserko. Pri ocenjevanju so se osredotočili na različne segmente in vsebino, ki jo je posamezna občina izvajala v letu 2023. Čebelam prijazne občine so tiste, ki konstruktivno sodelujejo s tamkajšnjimi čebelarskimi društvi, spodbujajo ohranjanje čebelarske kulturne dediščine, razvoj čebelarske dejavnosti, apiturizmov, čebelarskih učnih poti in ostale čebelarske infrastrukture. Pomembno je tudi ozaveščanje in sodelovanje z občani na način izvajanja projektov za ohranjanje čebel in ostalih opraševalcev kot so sajenje medovitih rastlin, organizacija izobraževalnih dogodkov in objava člankov na temo čebelarstva v lokalnih glasilih in publikacijah. Čebelam najbolj prijazna občina v letu 2023 je občina Lendava, drugo mesto je zasedla občina Ravne na Koroškem in tretje mesto Mestna občina Ljubljana. Priznanja je podelil predsednik Čebelarske zveze Slovenije, vsem prejemnikom priznanj iskreno čestitamo.

Strokovno dogajanje smo nadaljevali s predavanjem Tanje Arih Korošec, direktorice turistične agencije Aritours, ki nam je predstavila Apiterapijo kot turistični produkt. Tanja je namreč koordinatorka delovne skupine za apiturizem pri svetovni čebelarski organizaciji Apimondija. V okviru svojega podjetja je razvila blagovno znamko Apiroutes namenjeno apiturizmu.
Sledilo je predavanje Špele Kalan, upravnice Čebelarskega centra Gorenjske, ki nam je predstavila Vključevanje apiterapevtskih vsebin v voden ogled čebelarskega centra. Poleg storitev za čebelarje, ima Čebelarski center Gorenjske v Lescah v svoji ponudbi tudi vsebine za splošno javnost. Ena od teh so vodeni ogledi za skupine in individualne obiskovalce. Ogled centra je prilagojen starosti in zanimanju obiskovalcev, s poudarkom na pravilni uporabi in učinkovinah čebeljih pridelkov. Predstavljen je bil potek vodenega ogleda čebelarskega centra in na kakšen način je možno  obiskovalcem podati apiterapevtske vsebine na nevsiljiv in zanimiv način.

Darja Cilenšek, iz Čebelarstva Cilenšek, nam je predstavila njihov apiterapevtski čebelnjak imenovan Melisa. Zakonca Cilenšek namreč čebelarita sonaravno, brez uporabe farmacevtskih sredstev in sta vključena v ekološko kontrolo čebelarjenja. Na ta način zagotavljata, da je apiterapija karseda učinkovita in omogoča največ koristnih učinkov za človeški organizem.
Po zaključenih predavanjih smo vse predavateljice zbrali na okrogli mizi z naslovom Nove priložnosti vključevanja apiterapije v turizem. Okroglo mizo je moderirala svetovalka specialistka za ekonomiko na Čebelarski zvezi Slovenije, Mojca Pibernik. Na okrogli mizi smo dobili vpogled v nove načine vključevanja apiterapije v turizem in turistično ponudbo v Slovenskem prostoru.

Dogodek pa smo zaokrožili z vrhuncem in sicer razglasitvijo državnih prvakov v medu in podelili priznanja za leto 2023. Prvo mesto in s tem naziv državnega prvaka v kategoriji gozdni med v letu 2023 pripada čebelarstvu Benedičič iz Železnikov, drugo mesto čebelarju Veru Počkarju iz Vipave. Naziv državnega prvaka v kategoriji kostanjev med v letu 2023 pripada čebelarstvu Belokranjski hram d.o.o. iz Črnomlja, drugo mesto pa Francu Kozjeku iz Loga pri Brezovici. Prvo mesto in s tem naziv državnega prvaka v kategoriji lipov med v letu 2023 pripada Jožefu Bizjaku iz Kobarida, drugo mesto prejme čebelar Samir Jusufspahić iz Sečovelj. Vsem čebelarjem iskreno čestitamo za prejete laskave nazive.

Mojca Pibernik, svetovalka JSSČ