Korak naprej k vključevanju invalidov v čebelarstvo

11.03.2017 16:51:47
Slovenija orje ledino na področju vključevanja ranljivih skupin ljudi v čebelarsko panogo. Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) in Zveza paraplegikov Slovenije sta v okviru 40. ApiSlovenije danes podpisali listino o ustanovitvi sekcije, ki bo pod okriljem čebelarske zveze skrbela za vključevanje invalidov v čebelarstvo.
Pobudnik za ustanovitev omenjene sekcije je čebelar iz Bele Krajine Andrej Sever, ki se je med službovanjem srečeval s številnimi invalidi in otroki s posebnimi potrebami. Kot čebelar pa je ugotovil, da imajo čebelarstvo in apiterapije številne pozitivne učinke. Njegova ideja je zorela in rasla dokler je ni predstavil na svetovnem čebelarskem kongresu v Kijevu leta 2013.  Prizadevanja so danes obrodila sadove in prišlo je do podpisa listine, ki bo omogočila, da se bodo invalidi aktivno vključevali v delo s čebelami in pri tem imeli podporo ključnih organizacij.
»Mislim, da je to začetek nekega novega zagona tudi na področju vključevanja invalidov v čebelarstvo, ki je navsezadnje tudi gospodarska panoga,« je ob podpisu listine dejal predsednik Zveze paraplegikov Slovenije Dane Kastelic.
Idejo od samega začetka podpira tudi predsednik Svetovne čebelarske organizacije Apimondija Philip McCabe, ki slovenske čebelarje izjemno ceni: »Slovenija je v Evropi prepoznana kot srce in duša čebelarstva in s ponosom lahko po svetu povem, da sem v minulih letih spoznal številne slovenske čebelarje.«
Podpora s strani Philipa McCabe-a je za ČZS izjemnega pomena je dejal predsednik ČZS Boštjan Noč: »Vesel sem, da ljudje, ki pridejo iz tujine, s tako lepimi besedami govorijo o slovenskem čebelarstvu. Mislim, da smo slovenski čebelarji lahko ponosni na svoje delo.«
Listino so podpisali Predsednik ČZS Boštjan Noč, pobudnik Andrej Sever, predsednik Čebelarskega društva Semič Bojan Pavlin, predsednik Zveze paraplegikov Slovenije Dane Kastelic in predsednik Apimondije Philip McCabe.

Andrej Sever o ideji vključevanja invalidov v čebelarstvo (2,06 MiB)
Dane Kastelic, predsednik Zveze paraplegikov Slovenije o vključevanju invalidov v čebelarstvo (717,86 KiB)
Boštjan Noč, predsednik ČZS o pohvalah na račun slovenskega čebelarstva (1,15 MiB)
Celjski sejem d. d.