Slovenski čebelar 11-2024

05.11.2024 11:59:21
Objavljamo mesečno glasovanje za najboljši strokovni članek v novembrski
številki Slovenskega čebelarja, letnik 126.
Svoj glas oddate  >>> TUKAJ
 
V številki glasila lahko preberete o:
  • Antioksidativna učinkovitost medu slovenskega porekla v letu 2024
  • Zazimljanje čebel na Gorenjskem in Primorskem
  • Stanje zaloge hrane
 V izdaji smo prostor namenili naslednjim strokovnim vsebinam:

Aleš Bozovičar: Ocena čebelarske pašne sezone 2024
Zaključila se je še ena čebelarska sezona, tokrat v letu 2024. Letošnja sezona se je zaključila zelo »mešano«, če se lahko tako izrazim. Posamezne lege države so imeli dobre, če ne celo odlične donose, medtem ko so drugje sezono zaključili z rahlim pozitivnim stanjem ali celo z negativnim predznakom..
 
Aljaž Debelark: Analize na ostanke kemičnih sredstev za zatiranje varoj v čebeljih pridelkih (vosek, cvetni prah, propolis)
Čebelarska zveza Slovenije je v sodelovanju s podizvajalcem Neotron SpA iz Italije izvedlaanalize na vsebnost ostankov kumafosa, timola in metabolitov amitraza v cvetnem prahu, propolisu in vosku. Glede na analizni izvid smo čebelarjem svetovali o varnosti čebeljih pridelkov in podali nasvete za nadaljnje delo v skladu z dobro čebelarsko prakso. Izvedba analiz in svetovanje sta bila za čebelarje brezplačno.
 
Mateja Ratiznojnik: Zdravljenje čebel v jesensko-zimskem času
Prihodnja čebelarska sezona temelji na učinkovitem in varnem zimskem zatiranju varoj v obdobju, ko so družine brez zalege. Obvezna izvedba preventivnega ukrepa za vse čebelje družine je predpisana v Pravilniku o ukrepih za ugotavljanje, zatiranje in preprečevanje varoze čebel (UL RS, št. 21/20).
 
Ladeja Bohorič in dr. Danilo Bevk: Pritlikava čebela (Apis florea) – majhna, a prilagodljiva
Avgusta nas je presenetila novica o prvi družini pritlikave čebele (Apis florea) na evropskih tleh. Našli so jo na Malti, kar je vzbudilo skrb med strokovnjaki ter lokalnimi čebelarji. Gre sicer za prvo najdbo na kopnem, pred dvema letoma je bila ena družina že najdena (in uničena) na tovorni ladji v Genovi. Pritlikava čebela, znana tudi kot mala čebela, je vrsta, ki se hitro širi iz jugovzhodne Azije proti zahodu. V Afriki in arabskem svetu jo že prepoznavajo kot invazivno vrsto.
 
Tomaž Granda: Čebelarjeva opravila v novembru
Novembra se narava skoraj popolnoma umiri. Še zadnja redka obdobja toplega vremena čebelam omogočajo izlet ter iztrebljanje. Po navadi se novembra že pojavlja slana in posledično (vsaj na mojem čebelarskem območju) dokončna prekinitev vnašanja cvetnega prahu v panj. Čebele oblikujejo zimsko gručo ter se prilagodijo na zimske, manj dejavne dni.
 
Verena Štekar-Vidic: Raziskovanje življenja Antona Janše
Maja letos je minilo 290 let od rojstva Antona Janše na Breznici na Gorenjskem, septembra pa 251 let od njegove smrti na Dunaju. Osemnajsto stoletje, v katerem je živel, je oddaljena doba, saj je v mnogih generacijah, ki so sledile, zgodovinski spomin zamrl in ni več neposrednih in posrednih pričevalcev. Ostalo je le, kar je zapisano v zgodovinskih virih in v tiskani literaturi.
 
dr. Peter Kozmus: Apimondia bo prihodnje leto organizirala 49. čebelarski kongres
Kopenhagen bo prihodnje leto med 23. in 27. septembrom gostil 49. Apimondijin kongres, ki ga bodo organizirale tri skandinavske države: poleg Danske še Švedska in Finska. Priprave tečejo že od leta 2022, ko je bil Kopenhagen izbran za organizacijo tega dogodka.
Uredništvo Slovenskega čebelarja